“savaş ya da kaç” : tehlike karşısında iki tür hayatta kalma stratejisi. böyle öğrendik. dahası, “yaşam mücadelesi” başlığı altında, hayatı bir savaş alanı olarak görmeyi öğrendik. sadece arızî durumlarda ve geçici olarak kendimizi korumakta kullanacağımız o iki stratejiyi bütün bir hayatı yaşamanın yolu sandırıldık. kandık. kanıksadık.

mücadele etmek sadece yorar dostum. ister kötülükle et, ister kendinle, ister bir hastalıkla, ister hayatın ta kendisiyle. hiçbir koşulda güzellenecek, kutsanacak bir tarafı yok bunun. bir mücadeleden ve her mücadeleden sağ çıkacak şey: yorgun baş, yorgun gönül, yorgun kollar, yorgun ayaklar. -tabii çıkarsa, çıkabilirse…

yaşamanın bir kavga olarak bilindiği, öyle bilindiği için de öyle davranıldığı nice zamanlar görmüş geçirmiş bu dünya. korku hâkimse savaş kaçınılmaz, içeride ve dışarıda.

bugünün dili ve doğası ise sevgiden ve barıştan yana. sakince sevebiliriz olanı ve tüm olasılıkları içeren hayatı. her şeyin darmadağın, karmakarışık ve çalkantılı olduğu bir ortamda bile sahil-i selamet insanın içindeki “ben bunu yaşarım” cesaretinde. yani: yaşarım ve görüp geçirdiğimden bana kalanı da kucaklayıp yoluma devam ederim. yola tırnaklarımı geçirmek şöyle dursun, hafif ve memnun adımlarla sürdürür ve tamamlarım yeryüzünde çıktığım bu seyahati.

böyle yaşayan için çatışacak, mücadeleye tutuşacak bir şey kalmıyor.

dünyanın “barış alanı” olmasının anahtarı insanın içinde saklı. senin, benim, her birimizin. hayatı diken tarlası olarak görmeyi bırakalım, içimiz açılsın gül olsun. ferahlık ve kolaylık her an yoldaşımız olsun. *-*


“mücadele” için bir cevap

  1. Selamlar Sümeyra hanım “Hayat bir mücadele mıdır? Diye bir yazı okumuştum bir dergide yıllar evvel
    Tabi ben de bunu sorguladım ve yaşayarak gördüm bunu öğrendim ki. Mücadele değil Savaş değil..
    Yaşamın doğası sevgi ,ilgi ,bilgi, çiçek büyümek için mücadele etmez ,otlar mücadele etmez, bulutlar gitmek için öyle, sadece uyuma dahil olur . Bu konu tekrar tekrar dile getirilip insanımızın ruh haline işlemiş bu virüslü düşünceyi temizleyici olalım .. vesselam . teşekkürler sağlıcakla kalın.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: