bir içfiil olarak: oymak

“oymak” yukarıdaki tüm anlamlara gelen bir kelime. grubu, çokluğu ifade eden bir isim ve hayli muharrik bir temasla nesnesinin ‘içine içine’ yol bulan bir fiil. hepsinden mülhem çağrışımlarla ‘oymak’ sözcüğü kişisel süreçleri tasvir etmekte oldukça mahir geliyor bana. dün akşam içimden şöyle bir şey geçti: ‘bir içfiil olarak: oymak.’ ne demek bu? insanın bir sebeple kendi içini içini içini… oyması: ya bir şeyi küçültme çabası ya da duyduğu bir rahatsızlığı ısrarla irdeleyerek kanırtması.

üzülebiliriz. durup drama odaklanırsak kendine acıma da gelip içeri çörekleniyor peşi sıra. -oylum oylum bir hissiyat âlemine gömülmek işten değil buna mukabil.

kaygılanabiliriz. acaba’larla oya oya yer çekimine mukavemet edecek bir zemin bırakmıyoruz içeride. sonra da asılı kalıyoruz hiçlikte.

kızınca gözümüz hiçbir şey görmüyor, kızıl karanlığı oymak başkasına yüklenmeyi de içeriyor. içindeki haşin öfkeyi başkasından bilmek, faturayı ona kesmeye ve ödetmeye varıyor.

oymak iç-fiilinin, iç açıcı çağrışımlarla geldiğini görmedim hiç. olan olmuştur, olmayan olmamıştır. hepsi bu kadardır. bundan sonra siz tutup oyarsınız içinizi. olan bitenin içinizde bir yerde bir gedik açmasına izin verirsiniz ve olanlar asıl o zaman olur.

gerçekte ise, insan olmanın getirdiği hürriyetle iki seçenek arasında serbestizdir daima. yaşanan her ne olursa olsun; onu yorumlama ve duygu-düşünce toprağımıza ekme biçimimiz, her iki ucun tam ortasından bize bağlı bir karar: oymak ya da oymamak.

~

ek:

bir kere karar vermekle bitmiyor. her muhtemel oymak’ın başında tekrar tekrar karşılaşıyoruz o yol ayrımıyla. ve karar ne kadar otomatikse, o kadar kanıksıyoruz içimizdeki oyuğu (normal zannediyoruz, oysa değil.)

~

dil-ek:

hepimiz için bu yazıdan muradım: içimizde hasbelkader konuşlanmış oymak beylerini fark etmemiz ya da hatırlamamız. 🙏🌾


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: